fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Nie dostaniemy mandatu za brak prawa jazdy - prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Adobe Stock
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przewiduje m.in. zniesienie obowiązku posiadania przy sobie polskiego prawa jazdy.

Podpisana w czwartek ustawa zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego.

Z obrotu wyeliminowana zostanie karta pojazdu, nalepka kontrolna i jej wtórnik. Właściciel będzie mógł pozostawić sobie stare tablice rejestracyjne. Pojawi się też możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego (mniejsze OC).

Centralna Ewidencja Pojazdów zgromadzi informacje o przekroczeniach terminów związanych ze zgłoszeniem zbycia, nabycia, rejestracji oraz wyrejestrowania pojazdu. Powstanie możliwość rejestracji nowego pojazdu przez przedsiębiorcę zajmującego się sprzedażą nowych aut w imieniu kupującego, co usprawni proces rejestracji.

Umożliwi także nabywcy zlecenie złożenia wniosku o rejestrację pojazdu przedstawicielowi salonu sprzedaży drogą elektroniczną.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Przykładowo przepisy dotyczące możliwości upoważnienia salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów przez właściciela nabytego w nim pojazdu do złożenia przez ten salon wniosku o rejestrację tego pojazdu lub do odebrania przez ten salon decyzji o czasowej rejestracji pojazdu – które wejdą w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Z kolei przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA