fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Jak zarejestrować przerobiony pojazd - rozporządzenie Ministra Infrastruktury

Adobe Stock
O przeróbce dostawczaka na kamper nie wystarczy poinformować starosty. Trzeba rozliczyć się także z akcyzy.

Od 1 lipca 2021 r. obowiązek opłacenia akcyzy mają też ci, którzy chcą zmienić kategorię zarejestrowanego już w Polsce pojazdu z ciężarowego na osobowy. Nowe przepisy zakładają także opłacenie akcyzy, gdy nie wiadomo, czy podatek został wcześniej zapłacony.

O jakie zmiany chodzi? O dokonanie w pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy. O nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium RP, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Czytaj też:

Kupujesz nowe auto? Od dziś nie musisz go sam rejestrować

By zatem zarejestrować auto po 1 lipca, trzeba mieć jeden z trzech dokumentów: potwierdzenie opłaty akcyzy; o braku obowiązku opłaty akcyzy w przypadku pojazdów specjalnych lub ciężarowych o DMC do 3,5 t oraz zaświadczenie zwalniające z tej opłaty.

Dopiero po uzyskaniu jednego z wymienionych dokumentów będzie można zarejestrować lub zmienić rejestrację auta.

Jednym z powodów zmian jest boom na kampery. Coraz więcej osób decyduje się na zakup auta dostawczego i samodzielną przeróbkę. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących takie usługi. Dostawczaki pod zabudowę zaczęto sprowadzać z zagranicy, a wtedy nie płaciło się akcyzy. Sprowadzając kamper, importer musi już zapłacić akcyzę (3,1 lub 18,6 proc. w zależności od pojemności silnika). Do końca czerwca nie trzeba było także odprowadzać akcyzy po przeróbce dostawczaka, a jego właściciel musiał jedynie w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt staroście.

Podstawa prawna: nowela z 1 czerwca 2021, DzU z 2 czerwca 2021 r., poz. 1002

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA