W związku z końcem 2019 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z września
Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do odwiedzin portalu Dane.gov.pl. Można w nim znaleźć m.in. listę ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju, w tym te najpopularniejsze. Dzięki niej można dowiedzieć się, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych noszących nasze nazwisko żyje dziś w Polsce.
A oto top 5 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:
1. Nowak – tak na nazwisko ma 204 876 osób
2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 138 612 Polaków
3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 110 375 osób
4. 99 464 - tylu Wójcików mieszka w naszym kraju
5. Kowalczyk – to nazwisko 97 928 osób.
Brzęczyszczykiewicz poszukiwany
Rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Większość z nas kojarzy również nazwiska bohaterów filmów, powieści albo audycji radiowych takie jak Matysiak, Zagłoba, czy Kmicic. Co ciekawe, oprócz świata kultury, spotkamy je również wśród współcześnie żyjących Polaków. Jak się jednak okazuje, na próżno szukać wśród nich nazwiska, którym chce zmylić gestapowca Franciszek Dolas, bohater filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową" – Brzęczyszczykiewicz. Akurat to nazwisko zostało wymyślone na potrzeby kinematografii. Notabene panów o nazwisku Dolas jest obecnie w Polsce tylko dwóch.
Trump i Putin żyją w Polsce
Przeszukując zbiór nazwisk można przekonać się, że żyją wśród nas potencjalni krewni obecnych prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji – w Polsce jest dokładnie 11 osób noszących nazwisko Trump, a trzech panów nosi nazwisko Putin.
To niejedyna ciekawostka znaleziona w bazie nazwisk. Przy czym warto wiedzieć, że jest to wykaz nazwisk osób żyjących, opracowany na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL według pola nazwisko aktualne. Nazwiska z pojedynczą liczbą wystąpień nie zostały uwzględnione w zestawieniu. Przykładowo dwuczłonowe nazwisko Białkowska-Gajos nie zostało uwzględnione w rejestrze, gdyż aktualnie nosi je tylko jedna osoba w Polsce.
Baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu można znaleźć również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.
- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.
Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.
Zobacz pozostałe najlepsze teksty w 2019 r.
Karta Dużej Rodziny - zmiany w 2019 r.
Darmowa dieta z listą zakupów od NFZ
Pierwsza kara za RODO – milion złotych
Strajk pracowników pomocy społecznej zablokuje świadczenia 500 plus
Zmiany w 500 plus: w październiku 1500 zł na pierwsze dziecko
Możesz odmówić przyjścia do pracy z powodu upałów
Informatyk przedsiębiorca zapłaci tylko 5 proc. podatku
Sędzia o wypowiedzi Owsiaka: za słowa, jakie padły na festiwalu, należy się kara
Lekarze nie mogą wycinać nowotworów. Winne przepisy
Mieszkanie w spadku - skarbówka nie da ulgi w PIT
Sędzia uchylił areszty - został odwołany z delegacji w niecałą godzinę