fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Konferencja liderów światowych izb prawniczych w Warszawie

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie
- Niezależne samorządy prawnicze i ochrona tajemnic zawodowych stanowią gwarancją rzeczywistej realizacji praw i wolności obywatelskich – podkreślał w czwartek podczas konferencji liderów światowych izb prawniczych w Warszawie – adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie.

Prestiżowa konferencja prawnicza World City Bar Leaders zbiega się w tym roku z obchodami 100-leci Izby Adwokackiej w Warszawie. Organizatorami konferencji są Okręgowa Izba Radców Prawnych i Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

WCBL to organizacja skupiająca przedstawicieli samorządów prawniczych z najważniejszych miast świata. Służy zacieśnianiu kontaktów pomiędzy środowiskami prawniczymi największych izb na świecie oraz wypracowywaniu wspólnych stanowisk w sprawach ważnych z perspektywy zadań prawniczych samorządów.

W tegorocznej konferencji wzięło udział prawie 30 przedstawicieli 14 samorządów prawniczych z najważniejszych miast, stanowiących centra finansowe i biznesowe świata, takich jak Frankfurt, Paryż, Amsterdam, Londyn, Montreal, Pekin, Chicago, Bruksela i Tokio. Specjalnym gościem konferencji był Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce dr Adam Bondar. W swoim wystąpieniu zwrócił on uwagę na aktualne problemy związane z zagrożeniem niezależności sądownictwa oraz tajemnicy zawodowej prawników.

- Mam wrażenie, iż historia bohaterskiej obrony prawa i wolności, którą realizowali warszawscy adwokaci, szczególnie wspominani z racji 100-lecia Izby Adwokackiej w Warszawie, zaczyna się w ostatnich latach dziać na nowo. W rzeczywistości to kolejny rozdział historii walki o podstawowe prawa i wolności obywateli – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bondar.

W ramach dwóch dzisiejszych paneli skupiono się przede wszystkim na wymianie międzynarodowych doświadczeń związanych z niezależnością samorządów prawniczych oraz tajemnicy adwokackiej.

Konferencja potrwa do 14 września br. W piątek 13 września odbędą się panele na temat roli nowych technologii w bieżącej pracy prawników oraz zagadnienie postępowań dyscyplinarnych.

Kolejny spotkanie w ramach WCBL odbędzie się w roku 2020 w Szanghaju.

Źródło: ORA, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA