fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nauka zdalna w klasach 1-3: co z zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców?

Matka z synem
Adobe Stock
W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 9 do 29 listopada nauka w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie odbywać się w trybie zdalnym.

Premier poinformował, że zasiłki opiekuńcze w związku z koniecznością pozostania z dzieckiem w domu będą przyznawane na takich samych zasadach jak na wiosnę. Mają być one przyznawane również dla rodziców pracujących zdalnie.

"Rzeczpospolita" próbowała się dowiedzieć, jakie będą dokładnie zasady przyznawania takich świadczeń. W biurze prasowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej usłyszeliśmy, że nie są one jeszcze znane i trwają nad nimi prace.

Zwróciliśmy się do resortu rodziny o przedstawienie zasad, na jakich będą wypłacane zasiłki. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, iż dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole, żłobek, klub dziecięcy czy placówkę dziennego pobytu obowiązywał praktycznie od początku pandemii koronawirusa do niedzieli 20 września 2020 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 sierpnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego przewidziano na okres 20 dni, czyli od 1 do 20 września 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwał:

1. rodzicom dzieci w wieku do lat 8,

2. ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

3. ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA