fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

ZUS nie wypłaca zasiłków na czas - problemy obywateli

AdobeStock
Zakład Ubezpieczeń Społecznych spóźnia się z wypłatą zasiłków, m.in. chorobowych i macierzyńskich. Do końca czerwca na pieniądze czekało ponad 166 tys. osób.

- Ludziom pozostaje chyba magicznie wyzdrowieć i iść do pracy albo umrzeć - mówią rozmówcy Onet.

Jak pisze Onet, problem dotyka głównie starających się o pieniądze z tytułu zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, ale także samotnych matek i oczekujących wypłaty zasiłku opiekuńczego i świadczeń rehabilitacyjnych.

Zaległości opiewają na kwotę nawet kilku tysięcy złotych, a niektórzy świadczeniobiorcy nie otrzymują należnych ich pieniędzy od maja.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich dziennie spływa od 10 do 30 skarg na ZUS. Zgodnie z prawem oczekującym na świadczenia nie należą się nawet żadne odsetki. W piśmie do rzecznika ZUS tłumaczy opóźnienia koniecznością wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej. Chodzi o świadczenia postojowe, obsługę zwolnienia z opłacania składek, czy wypłatę dodatkowych zasiłków opiekuńczych.

Z danych ZUS przesłanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że na wypłatę zasiłków i świadczeń (chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, pogrzebowych i rehabilitacyjnych) do końca czerwca czekało ponad 166 tys. ludzi. Najwięcej (ponad 135 tys.) oczekiwało wypłaty funduszy z tytułu zasiłku chorobowego.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA