fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Zasiłek opiekuńczy: czy przepada wraz z utratą pracy?

123RF
- Pobieram zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8. roku życia. 30 kwietnia 2020 r. upłynął ostatni dzień mojej pracy, gdyż pracodawca wypowiedział mi umowę. Czy nadal będę miał prawo do zasiłku na dziecko?

Takie pytanie zadał jeden z dzwoniących na specjalną infolinię  Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Oto odpowiedź ekspertów Rzecznika:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 przysługuje on osobie ubezpieczonej i zwolnionej od wykonywania pracy lub funkcjonariuszowi zwolnionemu od pełnienia służby w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Oznacza to, że wymogiem prawa do zasiłku jest pozostawanie w stosunku zatrudnienia dającego podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego, tj. zarówno na podstawie umowy o pracę jak bądź umowy cywilnoprawej (zlecenia). Jeśli umowa o pracę wygasa z końcem kwietnia 2020 r., to z tym terminem uprawniony traci również prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA