fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Oszuści chcą 180 zł za przeliczenie emerytury, choć ZUS robi to bezpłatnie

123RF
Do emerytów zgłaszają się osoby proponujące przeliczenie emerytury. Za usługę chcą 180 zł. ZUS przelicza emerytury całkowicie bezpłatnie.

O niepokojącym procederze informuje prasa lokalna na Dolnym Śląsku.

Emeryturę opłaca się przeliczyć osobom dorabiającym na emeryturze. Warto to zrobić również po odnalezieniu nowych dokumentów potwierdzających zatrudnienie. ZUS zapewnia, że każdy może przyjść do jego oddziału i poprosić o przeliczenie wysokości emerytury. Jest to całkowicie bezpłatne. Osoby, które nie są pracownikami ZUS i nie mają dostępu do konta emeryta, nie mogą wiarygodnie i rzetelnie przeliczyć emerytury.

– Jeśli ktoś da się naciągnąć i zapłaci oszustowi to nic nie daje gdyż nasi pracownicy i tak przeliczą emeryturę opierając się na posiadanych i nowo dostarczonych dokumentach. Nie ma, więc najmniejszego powodu żeby płacić za tego rodzaju „usługę" – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Niestety nie wiemy czy celem takiego spotkania nie jest przypadkiem wyłudzenie danych, które później zostaną wykorzystane do celów marketingowych, dlatego apelujemy o ostrożność i zawiadamianie nas lub policji o takich sytuacjach – przestrzega Iwona Kowalska.

ZUS podkreśla, że sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu albo poprzez  uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) .

- Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją - twierdzi ZUS.

Wszyscy, którzy są zainteresowani jakimikolwiek sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, mogą korzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji bezpośrednio na salach obsługi, bądź za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem: (22) 560 16 00. Osoby, które posiadają indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych informacje mogą uzyskać online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność przy odpowiadaniu na propozycje dotyczące przeliczenia emerytury czy inne tego typu oferty. Podczas spotkania z oszustami może dojść do wyłudzenia danych osobowych lub  podpisania np. pełnomocnictwa, które potem zostanie wykorzystane na niekorzyść klienta ZUS. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się  z najbliższą placówką ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 lub zawiadomić policję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA