Autobus pamięci o Powstaniu Warszawskim

Mobilna ekspozycja przypomni bohaterski zryw z sierpnia 1944 roku.

Aktualizacja: 02.08.2018 14:21 Publikacja: 01.08.2018 19:09

Foto: Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego

Warszawska linia autobusowa numer 222 – popularna wśród mieszkańców stolicy oraz turystów – stała się miejscem tymczasowej wystawy „Pamiętam-Pomagam" poświęconej historii Powstania Warszawskiego.

Czytaj także: Sondaż: Powstanie Warszawskie. Czy warto było walczyć?

Od 1 sierpnia, przez 63 dni, w kursującym po mieście autobusie będzie można oglądać mobilną ekspozycję, na którą składają się archiwalne zdjęcia z walk powstańczych 1944 roku, współczesne fotografie żyjących powstańców oraz wyświetlany na monitorach pokaz slajdów. Wystawa ma na celu przede wszystkim podtrzymywanie pamięci o bohaterskim zrywie Polaków w czasie wojny oraz uświadamianie społeczeństwa, że uczestnicy tamtych wydarzeń nadal żyją wśród nas.

Mobilna ekspozycja upamiętniająca 74. rocznicę wybuchu powstania została zorganizowana przez Miejskie Zakłady Autobusowe we współpracy z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

MZA w Warszawie to największy przewoźnik transportu miejskiego w Polsce obsługujący w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego ponad 450 mln pasażerów rocznie – to gwarantuje, że przekaz organizatorów dotyczący dawnych i obecnych losów powstańców dotrze do dużej liczby odbiorców w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Każdego dnia autobusem w stolicy podróżuje średnio około 1000 osób. Przez ponad dwa miesiące specjalną wystawę zobaczy kilkadziesiąt tysięcy osób, wśród nich liczni turyści.

Przestrzeń miejskiego autobusu oraz wszystkie nośniki multimedialne, w tym ekrany UrbanINFO.tV, to wkład MZA w projekt. – Miejskie Zakłady Autobusowe kontynuują niemal stuletnią tradycję transportu autobusowego w Warszawie, który towarzyszył mieszkańcom stolicy również podczas burzliwych wydarzeń historycznych. Firma od lat angażuje się w projekty społeczne, dlatego decyzję o włączeniu się w organizację wystawy podjęliśmy bez wahania – mówi Grzegorz Rogólski, kierownik działu promocji i reklamy MZA. – Wystawa pokazuje bohaterskich powstańców jako ludzi nam bliskich, czasem podobnych do nas. Ekspozycja została zaplanowana w ten sposób, aby wszyscy pasażerowie, bez względu na zajmowane miejsce w autobusie, mieli możliwość ją zobaczyć – dodaje.

– Wystawa organizowana dzięki uprzejmości Miejskich Zakładów Autobusowych wpisuje się w naszą strategię budowania tożsamości historycznej mieszkańców Warszawy oraz plany organizowania bezpośredniego wsparcia dla żyjących powstańców, których warunki bytowe są dzisiaj często trudne – ludzie ci żyją skromnie, czasem biednie. Dlatego oprócz pamięci apelujemy również o pomoc – wyjaśnia Monika Sarnecka z Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – Większość żyjących powstańców ma dzisiaj ponad 90 lat. Wymagają odpowiedniej opieki, często pomocy lekarskiej oraz leków. Zdjęcia prezentowane w autobusie o numerze taborowym 1912 obsługującym linię 222 mają skłonić do refleksji mieszkańców Warszawy i poruszyć serca – dodaje Sarnecka.

Oprócz mobilnej wystawy Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przygotowała w tym roku projekt ustawy, która miałaby sprawić, że groby wszystkich osób uznanych za bohaterów narodowych, w tym powstańców warszawskich, nie będą mogły podlegać likwidacji – nawet jeśli nie zostaną opłacone (o tej inicjatywie szerzej piszemy obok).

Z kolei Rada m.st. Warszawy rozpatrzyła niedawno pozytywnie petycję fundacji o udzielenie nagród i gratyfikacji pieniężnych dla powstańców mieszkających na terenie Warszawy, o którą 74 lata temu walczyli. – Uważamy, że mieszkańcy dzisiejszej Warszawy mają obowiązek dbać o godny los powstańców, których z każdym rokiem jest coraz mniej – podkreśla Rogólski.

Na świecie żyje dziś około 2000 powstańców warszawskich.

Warszawska linia autobusowa numer 222 – popularna wśród mieszkańców stolicy oraz turystów – stała się miejscem tymczasowej wystawy „Pamiętam-Pomagam" poświęconej historii Powstania Warszawskiego.

Czytaj także: Sondaż: Powstanie Warszawskie. Czy warto było walczyć?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej