fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gowin w Izraelu. Z IPN w tle

Fotorzepa/ Michał Kolanko
Rozmowy o współpracy naukowej między Polską a Izraelem to główny cel wizyty wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina w Izraelu. Ale w tle jest sprawa nowelizacji ustawy o IPN.

Uchwalenie ustawy wywołało kilka miesięcy temu kryzys w relacjach polsko-izraelskich. – Wizyta to dowód, że kontakty między Polską a Izraelem mają się dobrze. Izrael potrzebuje jakiegoś pretekstu, by uznać sprawę ustawy o IPN za zamkniętą – przekonuje nas jeden z polskich rozmówców. W oficjalnych komunikatach strona izraelska deklaruje, że przełomem może być orzeczenie TK. Jednak termin jego wydania nie jest znany, nawet nieoficjalnie.

Pierwszym rozmówcą Jarosława Gowina, który przybył do Tel Awiwu wraz z wiceministrem Piotrem Dardzińskim, był minister nauki, technologii i kosmosu Ofir Akunis. Rozmowa trwała ponad dwie godziny. Poza delegacją Ministerstwa Nauki wzięli w niej udział przedstawiciele polskiej dyplomacji, w tym ambasador Polski w Izraelu.

Po spotkaniu minister Akunis podkreślił, że jego zdaniem ustawa o IPN była błędem, a on sam oczekuje orzeczenia TK całkowicie „kasującego" kontrowersyjne prawo. Wicepremier Gowin podkreślał po rozmowie optymistycznie, że atmosfera spotkania była bardzo dobra, a nieporozumienie w sprawie ustawy o IPN uda się szybko usunąć. – Oczekiwanie, że TK w całości zakwestionuje ustawę, jest moim zdaniem nierealistyczne. Liczę na to, że sędziowie przychylą się do opinii prokuratora generalnego, który zakwestionował główny jej element – powiedział „Rzeczpospolitej" Jarosław Gowin.

Poza tematami politycznymi ministrowie rozmawiali o współpracy w sferze nauki. Możliwe, że już wkrótce zostanie podpisane nowe memorandum dotyczące współpracy naukowej Polski i Izraela.

W poniedziałek Gowin odwiedził Instytut Yad Vashem. Rozmawiał m.in. z dyrektorem Instytutu. I tu również pojawiła się kwestia nowelizacji ustawy o IPN.

– Awner Szalew jest znany jako człowiek, który wielokrotnie w przeszłości protestował przeciwko przypisywaniu narodowi polskiemu współodpowiedzialności za Holokaust czy posługiwaniu się takimi terminami jak „polskie obozy śmierci". Ale on również wyraził niepokój z powodu niejasnego, jego zdaniem, brzmienia niektórych przepisów znowelizowanej ustawy. Podkreślił jednocześnie, że strona izraelska w pełni podziela intencje, które stoją za ustawą – mówił w rozmowie z nami wicepremier Gowin, który wcześniej złożył też wieniec w Sali Pamięci Instytutu.

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że polska delegacja będzie najwyższa rangą na rozpoczynającej się we wtorek konferencji „Thinking Out of the Box", w której wezmą udział ministrowie nauki. Konferencja mająca pokazać izraelskie dokonania w nauce i rozwoju technologicznym to element obchodów 70-lecia Państwa Izrael. W uroczystej gali otwarcia weźmie udział premier Beniamin Netanjahu.

Dlatego z punktu widzenia polsko-izraelskich relacji to znaczące. że Polska jest na niej reprezentowana na tak wysokim szczeblu. Tym bardziej że na forum międzynarodowym Izrael krytykowany jest powszechnie za strzelanie do ludności palestyńskiej i niedawną śmierć ok. 60 osób na granicy ze Strefą Gazy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA