fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Izrael: Netanjahu nie znalazł większości w Knesecie

Beniamin Netanjahu
AFP
Czas, jaki Beniamin Netanjahu miał na sformowanie rządu większościowego po wyborach do Knesetu z marca 2021 roku, upłynął w nocy z wtorku na środę.

Teraz prezydent Izraela prawdopodobnie powierzy zadanie tworzenia rządu Jairowi Lapidowi, którego centrowa partia Jesz Atid (Jest Przyszłość) zajęła drugie miejsce w wyborach.

W Izraelu od ponad dwóch lat trwa polityczny impas - kolejne, przedterminowe wybory do Knesetu nie doprowadzają do wyłonienia stabilnej większości.

71-letni Netanjahu rządzi Izraelem od 2009 roku.

Od 2019 roku w Izraelu wybierano Kneset już cztery razy - wybory za każdym razem wygrywa Likud, ale partia Netanjahu nie jest w stanie stworzyć większości ze swoimi sojusznikami w liczącym 120 parlamentarzystów Knesecie.

Teraz rząd większościowy spróbuje utworzyć Lapid, ale nie jest pewne, czy będzie w stanie to zrobić, ponieważ do zdobycia większości musiałby stworzyć bardzo szeroką koalicję m.in. z prawicowymi rywalami Netanjahu oraz z parlamentarzystami reprezentującymi mniejszość arabską w kraju, którzy mają szanse po raz pierwszy wpłynąć na kształt izraelskiego rządu.

Decydująca może być postawa Naftalego Bennetta i jego ultranacjonalistycznej koalicji Jamina. Bennett skłaniał się do wejścia w skład koalicji z Likudem, ale nie wyklucza poparcia alternatywnej większości, jeśli pozwoli to uniknąć kolejnych przedterminowych wyborów.

Jeśli w ciągu kolejny 28 dni w Izraelu nie powstanie nowa większość prezydent da Knesetowi trzy tygodnie na wskazanie kandydata na premiera rządu. Jeśli Kneset nie będzie w stanie tego zrobić, Izrael czekają kolejne wybory parlamentarne.

Źródło: France 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA