fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Słowenia: Opozycja nie obali rządu, bo posłowie chorują na COVID

Ljubljana
Adobe Stock
Słoweńska lewicowa opozycja zdecydowała się na tymczasowe wycofanie swojego wniosku o wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu, ponieważ część parlamentarzystów nie mogłaby wziąć udziału w głosowaniu z powodu zakażenia koronawirusem - informuje Reuters.

Lider Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii (DESUS), Karl Erjavec, wskazany jako kandydat opozycji na premiera w miejsce rządzącego obecnie krajem Janeza Jansy, wycofał swoją kandydaturę - podała słoweńska agencja informacyjna STA.

Głosowanie ws. wotum nieufności miało odbyć się w środę, po tym jak parlamentarzyści DESUS zebrali pod nim wymagane 42 podpisy deputowanych do parlamentu.

Jednak zakażenie części parlamentarzystów koronawirusem SARS-CoV-2 i związana z tym samoizolacja zakażonych sprawiły, że opozycja zdecydowała się na odłożenie głosowania.

Aby obalić rząd w drodze konstruktywnego wotum nieufności opozycja potrzebuje 46 głosów w 90-osobowym parlamencie.

DESUS liczyła na poparcie części deputowanych centrolewicowej Partii Nowoczesnego Centrum (SMC), która wchodzi w skład koalicji rządzącej dysponując ośmioma mandatami w parlamencie.

Do niedawna w skład koalicji wchodziła też partia DESUS, która jednak opuściła rząd niezadowolona ze sposobu, w jaki rząd radzi sobie z epidemią COVID-19, a także z tego, że rząd miał zajmować sprzyjające Węgrom i Polsce stanowisko w sporach Budapesztu i Warszawy z Unią Europejską.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA