fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec Kaczyńskiego? Jest data

Jarosław Kaczyński w poselskich ławach
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Z porządku obrad Sejmu umieszczonego na stronie parlamentu wynika, że na posiedzeniu 9 grudnia Sejm zajmie się wnioskiem Koalicji Obywatelskiej i Lewicy o wotum nieufności wobec wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wniosek ma uzasadniać na forum Sejmu przewodniczący PO, Borys Budka.

Wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Kaczyńskiego wpłynął do laski marszałkowskiej 20 listopada.

"Jarosław Kaczyński od 2015 r. prowadzi politykę demontażu instytucji państwa" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

W dalszej części wnioskodawcy oskarżają Kaczyńskiego o doprowadzenie do protestów społecznych w Polsce w związku z wyrokiem TK ws. aborcji zwracając uwagę, że "wśród sędziów znajdujących się w kładzie orzekającym 12 spośród 13 zawdzięcza swoje stanowisko głównie głosom rządzącej większości posłów Prawa i Sprawiedliwości".

"Sama zaś przewodnicząca składu orzekającego, Prezes Trybunału Konstytucyjnego, znana jest z bliskich, przyjacielskich kontaktów z Wiceprezesem Rady Ministrów Jarosławem Kaczyńskim. W jednym z wywiadów telewizyjnych Jarosław Kaczyński stwierdził, że: 'To jest takie moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, ale naprawdę przemiła osoba - Julia Przyłębska. Ona jest Prezesem Trybunału Konstytucyjnego, ale to są całkiem prywatne znajomości, bardzo lubię u niej bywać. Z resztą tam wiele osób bywa, bo ona jest bardzo towarzyska'" - piszą wnioskodawcy.

Wnioskodawcy piszą też, że "brak jest jakiejkolwiek aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera i  domniemanego przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych".

"Pan Jarosław Kaczyński przez ten okres wsławił się tym, że: nie potrafił zareagować na szerzącą się falę zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, nie podjął jako wicepremier, członek rządu, polubownych negocjacji z demonstrantami zmierzających do zaproponowania kompromisu łagodzącego sytuację, -brak jest przejawów jakiejkolwiek, merytorycznej i  przydatnej społecznie aktywności Wiceprezesa Rady Ministrów" - podkreślają autorzy wniosku.

"Nieodpowiedzialne, szkodliwe oraz nawołujące do nienawiści zachowanie Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa państwa i  obywateli. Nastawia Polaków przeciwko sobie i służy wyłącznie rozgrywaniu politycznych celów. Jarosław Kaczyński kierując się partykularnym interesem swojego ugrupowania za nic ma zdrowie i życie obywateli, których obchodzą losy ojczyzny" - czytamy w uzasadnieniu wniosku.

"Działając w trosce o zdrowie i życie obywateli oraz pomyślność Polski niżej podpisani posłowie składają wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Pozbawienie tej wysokiej i zaszczytnej funkcji Jarosława Kaczyńskiego dobrze przysłuży się Polsce" - takimi słowami kończy się uzasadnienie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA