fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czy kurorty narciarskie w Szwajcarii pozostaną otwarte? Minister: Nie ugniemy się

narciarze na stoku w szwajcarskich Alpach
AFP
Szwajcaria nie ugnie się przed zagraniczną presją i nie zamknie kurortów narciarskich, jak to zrobiła część państw sąsiednich - oświadczył szwajcarski minister zdrowia Alain Berset.

W piątek szwajcarskie władze mają przedyskutować temat walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i przyjętej "drogi środka" w walce z epidemią. W Szwajcarii nie wprowadzono lockdownu, który jesienią ogłosiły władze części państw.

We Francji, Włoszech i w Niemczech w święta wyciągi narciarskie mają być nieczynne. Władze Francji zapowiedziały kontrole graniczne w celu wyłapania turystów, którzy na narty pojadą za granicę, na przykład do Szwajcarii czy Hiszpanii. Karą ma być tygodniowa kwarantanna

Czytaj także:
Kosiniak-Kamysz o stokach: Prezydent wyprzedził memy

– Skoro są kraje w Unii Europejskiej lub poza nią, które nie zamkną ośrodków narciarskich, wprowadzimy restrykcje i środki odstraszające, aby powstrzymać naszych obywateli przed wyjazdem na obszary, w których naszym zdaniem istnieje ryzyko infekcji – mówił prezydent Emmanuel Macron, cytowany przez agencję Reutera.

Austria nie zamknie stoków. Jak zachowa się Szwajcaria?

- Szwajcaria nie reaguje na presję z innych państw - powiedział dziennikarzom minister zdrowia Alain Berset. Dodał, że Berno jest w stałym kontakcie z sąsiednimi krajami.

Minister ocenił, że opinia publiczna może zwrócić się przeciwko Szwajcarii, jeżeli uzna, że kraj zyskuje dzięki ostrożności władz innych państw.

- Możemy mieć do czynienia z problemem dla naszej reputacji, jeśli dojdzie do nagłego pojawienia się ognisk zakażeń w całej Europie i inni powiedzą, że źródłem problemu była Szwajcaria - powiedział.

- To byłoby dla nas bardzo nieprzyjemne, bez względu na to, czy takie twierdzenie będzie prawdziwe, czy fałszywe - dodał.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA