fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Micheil Saakaszwili kandydatem na premiera Gruzji

fotorzepa/ Robert Gardziński
Grigol Waszadze, przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Narodowego, ogłosił, że Micheil Saakaszwili otrzymał od jego ugrupowania i partii satelickich jednogłośne poparcie jako kandydat na premiera, przed zaplanowanymi na 31 października wyborami parlamentarnymi.

Tłumacząc tę decyzję Waszadze nazwał Saakaszwiliemu przywódcą, który doprowadził m.in. do powstania efektywnych instytucji państwowych, czterokrotnego wzrostu gospodarki narodowej, zwalczenia przestępczości i wykorzenienia korupcji w czasie jego prezydentury w latach 2004-2013.

- Wykorzystanie siły Saakaszwilego jest absolutnie niezbędne dla naszego państwa, aby osiągnąć cele polityki wewnętrznej i zagranicznej - podkreślił Waszadze.

Micheil Saakaszwili opuścił Gruzję wkrótce po zakończeniu jego drugiej kadencji na stanowisku prezydenta w 2013 roku. W swojej ojczyźnie jest ścigany pod wieloma zarzutami. On sam im zaprzecza, utrzymując, że są motywowane politycznie.

Były prezydent Gruzji, pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa, ma teraz obywatelstwo ukraińskie. W maju prezydent Wołodymyr Zełenski mianował go przewodniczącym komitetu wykonawczego Narodowej Rady ds. Reform Ukrainy.

Saakaszwili ogłosił w niedzielę, że w poniedziałek ogłosi swój plan powrotu do Gruzji. Waszadze zapowiedział w swoim dzisiejszym oświadczeniu, że powrót byłego prezydenta będzie „zgodny z kulturą polityczną i ustawodawstwem Gruzji”.

Źródło: rp.pl/ 1tv.ge
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA