fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Która partia poradziłaby sobie najlepiej z kryzysem spowodowanym pandemią?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Która z sił politycznych Pana/Panizdaniem najlepiej poradziłaby sobie z kryzysem związanym z epidemią koronawirusa? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom Sondażu SW Research dla rp.pl.

W związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 nasz kraj od niemal dwóch miesięcy boryka się z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym. Rząd w ramach przeciwdziałania zbyt szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które mogłoby doprowadzić do załamania się polskiego systemu ochrony zdrowia doprowadził do zamrożenia polskiej gospodarki i zamknął granice. To, w połączeniu z podobnymi działaniami podejmowanymi przez rządy na całym świecie, doprowadzi do pierwszej od 1991 roku recesji w Polsce - według prognoz KE polski PKB skurczy się w tym roku o ok. 4,3 proc.   

Obecnie polski rząd - podobnie jak rządy innych państw świata - musi odmrozić gospodarkę w sposób, który pozwoli na jej funkcjonowanie w nowym reżimie sanitarnym, a jednocześnie nie doprowadzi do wzrostu liczby zakażeń.

W ramach odmrażania gospodarki rząd od 4 maja ponownie pozwolił na otwarcie galerii handlowych, od 6 maja mogą też w Polsce działać przedszkola i żłobki.

W kolejnych etapach odmrażania otwierane mają być kolejne placówki usługowe - m.in. salony fryzjerskie czy restauracje.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy która partia - ich zdaniem - najlepiej poradziłaby sobie z wyzwaniami związanymi z epidemią koronawirusa w Polsce i pandemią na świecie.

Najwięcej - 23,8 proc. ankietowanych - wskazało PiS, czyli partię obecnie rządzącą.

Według 14,4 proc. najlepiej z kryzysem poradziłaby sobie Koalicja Obywatelska.

10,5 proc. respondentów wskazało Lewicę.

Według 6,6 proc. najlepiej z kryzysem spowodowanym pandemią poradziłaby sobie Koalicja Polska.

6,3 proc. ankietowanych wskazało Konfederację.

Według 2,3 proc. respondentów najlepiej z kryzysem poradziłaby sobie inna partia.

36 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Na Prawo i Sprawiedliwość nieco częściej wskazywali mężczyźni (26%) niż kobiety (22%). Na ugrupowanie rządzące rzadziej niż pozostali wskazywali najmłodsi uczestnicy badania (10%) oraz osoby z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców – rzadziej niż co piąta osoba. Opinię, że PiS najlepiej poradziłoby sobie z pandemią wyraża ponad 30% respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym i niewiele mniej osób o dochodach w granicach 1001 – 2000 zł - komentował wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5 maja-6 maja 2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA