fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Impeachment: Donald Trump zwalnia świadków, którzy zeznawali przeciwko niemu

AFP
Donald Trump wyrzucił dwóch członków administracji, którzy zeznawali przeciwko niemu podczas procesu ws. impeachmentu.

Pierwszym, który stracił stanowisko jest ppłk Alexander Vindman, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. 

Kilka godzin później Donald Trump zdymisjonował ambasadora USA w UE Gordona Sondlanda. 

Decyzja o zwolnieniach zapadła dwa dni po głosowaniu w Senacie, gdzie republikańska większość obroniła amerykańskiej prezydenta. 

- Zostałem dziś poinformowany, że prezydent zamierza mnie natychmiast odwołać - przekazał Sondland. Dymisja Vindmana, szanowanego oficera, który został ranny w Iraku, była jeszcze bardziej nagła. Dostał rozkaz opuszczenia swoich biurw Białym Domu.

Został "eskortowany z Białego Domu, gdzie sumiennie służył swojemu krajowi i prezydentowi" - przekazał w oświadczeniu jego prawnik David Pressman. - Vindman został poproszony o wyjście za mówienie prawdy - dodał.

Vindman był obecny przy rozmowie telefonicznej 25 lipca, podczas której Trump poprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wszczęcie dochodzenia w sprawie Bidena.

Wezwany przez Kongres do złożenia zeznań, urodzony na Ukrainie Windman przekazał obciążające dowody. - To niestosowne, aby prezydent Stanów Zjednoczonych domagał się od zagranicznego rządu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie obywatela USA i przeciwnika politycznego - mówił.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA