fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Macedonia Północna ma pierwszą minister żydowskiego pochodzenia

Oliver Spasovski, od piątku nowy premier Macedonii Północnej
AFP
Rasela Mizrahi, która od piątku jest ministrem pracy i polityki społecznej Macedonii Północnej, jest pierwszą osobą o żydowskich korzeniach, która weszła w skład rządu w Skopje - zauważa "Times of Israel".

Mizrahi pracowała w resorcie pracy i polityki społecznej Macedonii Północnej od 2015 roku. Ministrem została po tym jak - w związku z rozpisaniem przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 12 kwietnia, do dymisji podał się rząd Zorana Zaeva. Tymczasowym premierem został Oliver Spasovski - i to w jego rządzie Mizrahi została ministrem.

Jak odnotowuje "Times of Israel" niektóre reakcje na powierzenie ministerialnej teki Mizrahi miały antysemicki charakter.

Vidana Boskowa Micevska, działaczka lewicowego Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDUM) napisała na Facebooku, że "nie przeszkadza jej, iż Rasela dołączyła do faszystowskiej partii". "Jestem pewna, że w szeregach nazistów również byli Żydzi, którzy walczyli o poprawę warunków bytu dla Żydów" - dodała.

Mizrahi jest członkiem konserwatywnego ugrupowania Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO-DPME), które przez część żyjących w Macedonii Północnej muzułmanów uważane jest za skrajnie nacjonalistyczne.

Z kolei Mersiha Smailovic, działaczka muzułmańska, która w przeszłości pracowała w resorcie, który objęła Mizrahi napisała na Facebooku, że nowa minister powinna umieścić w swoim gabinecie flagę z Gwiazdą Dawida. W ten sposób zareagowała na pogłoski, że Mizrahi zamierza umieścić w swoim gabinecie flagę ugrupowania politycznego, do którego należy.

Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala w Europie wschodniej pogratulował nominacji Mizrahi, nazywając ten fakt "kamieniem milowym" dla liczącej ok. 200 osób społeczności żydowskiej w Macedonii Północnej. W rozmowie z agencją JTA stwierdził jednak, że antysemickie reakcje na tę nominację były "oburzające".

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA