fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Corbyn: Johnson kłamie ws. Irlandii Płn. Będzie granica

AFP
Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn oświadczył, że uzyskał dostęp do poufnego raportu rządu, z którego wynika, że między Irlandią Północną a Wielką Brytanią pojawią się kontrole celne, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE na podstawie umowy wynegocjowanej przez Borisa Johnsona.

- To twardy dowód, który jednoznacznie pokazuje niszczycielski wpływ, jaki umowa brexitowa będzie miała na część naszego kraju - powiedział Corbyn przemawiając w Londynie.

Głównym hasłem wyborczym Johnsona przed wyborami, które odbędą się 12 grudnia jest "dokończmy brexit", ale Corbyn przekonuje, że slogan ten jest mylący.

Według lidera Partii Pracy premier chce, aby Brytyjczycy głosowali ślepo, nie znając faktów. Tymczasem - jak mówił - z dokumentu rządowego wynika, że między Wielką Brytanią a Irlandią Północną pojawią się punkty kontrolne oraz konieczność składania deklaracji celnych.

Corbyn dodał, że stoi to w sprzeczności z zapewnieniami Johnsona, który mówił, że na Morzu Irlandzkim nie pojawi się po brexicie granica.

Według słów Corbyna Irlandia Północna zostanie w ten sposób "symbolicznie oddzielona" od reszty kraju.

Lider Partii Pracy zapowiedział jednocześnie, że labourzyści, w przypadku stworzenia rządu po wyborach, będą chcieli zawrzeć nową umowę brexitową z Unią Europejską, przewidującą stworzenie unii celnej między Wielką Brytanią a UE (Wielka Brytania nie byłaby jednak członkiem istniejącej już unii celnej łączącej kraje UE), a następnie poddadzą ją ogólnokrajowemu referendum.

Sam Corbyn zapowiedział, że w takim głosowaniu zachowałby neutralność ponieważ - gdyby decyzja została podjęta (większość opowiedziałaby się bądź za umową, bądź za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE) - wówczas kraj będzie potrzebował premiera, który będzie mógł "skleić kraj".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA