fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Shinzo Abe przeszedł do historii - rządzi Japonią już 2887 dni

AFP
Shinzo Abe został najdłużej urzędującym w historii japońskim premierem - środa jest jego 2887 dniem na tym stanowisku - odnotowuje AFP.

Abe rządzi Japonią od 26 grudnia 2012 roku. Wcześniej był szefem rządu w latach 2006-2007.

Dotychczas najdłużej urzędującym szefem japońskiego rządu był Taro Katsura - Katsura był premierem trzykrotnie w latach 1901-1913.

65-letni Abe jest obecnie drugim najdłużej urzędującym przywódcą kraju G-7 - pod tym względem ustępuje jedynie Angeli Merkel, która rządzi Niemcami od 2005 roku.

Obecna kadencja japońskiego parlamentu kończy się w 2021 roku. Jak zauważa AFP na razie na horyzoncie nie widać sukcesora Abe w Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP).

"Wygląda na to, że premier nie ma poważnych rywali wewnątrz LDP, a polityczne fundamenty premiera wewnątrz partii są stabilne" - pisze gazeta "Yomiuri Shimbun".

Sondaż dla NHK, japońskiego nadawcy publicznego przeprowadzony w listopadzie wskazuje, że LDP cieszy się poparciem 36,8 proc. wyborców i ma wyraźną przewagę nad największą partią opozycyjną - liberalną Partią Konstytucyjno-Demokratyczną.

Jednocześnie niemal 38 proc. respondentów przyznało, że nie popiera żadnej partii.

Abe stawia sobie za cel zmianę pacyfistycznej, powojennej konstytucji Japonii, która umożliwiłaby temu krajowi na stworzenie regularnej armii (obecnie Japonia dysponuje tzw. Siłami Samoobrony).

Kiedy Abe obejmował urząd po raz pierwszy, w 2006 roku, był najmłodszym premierem w historii Japonii (miał wówczas 52 lata).

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA