fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Spychalski: Macierewicz marszałkiem-seniorem nowego Sejmu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Na marszałka seniora Sejmu prezydent wyznaczył Antoniego Macierewicza - poinformował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski.

Marszałkiem-seniorem na początku nowej kadencji Sejmu zostaje jeden z najstarszych wiekiem posłów powołany przez prezydenta do prowadzenia pierwszych po wyborach posiedzeń obu izb do czasu wybrania marszałka Sejmu i marszałka Senatu. 

Spychalski poinformował też, że  marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka (Koalicja Obywatelska) (w tym przypadku prezydent zawsze wyznacza najstarszego wiekiem senatora). 

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się we wtorek 12 listopada o godz. 12. Senat rozpocznie obrady tego samego dnia, o godzinie 16.

Macierewicz to wiceprezes PiS, były minister obrony narodowej w rządzie Beaty Szydło. Macierewicz odszedł z rządu wkrótce po zmianie na stanowisku premiera w atmosferze konfliktu z prezydentem Andrzejem Dudą. O konflikcie tym przypomniał komentujący tę nominację były szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz.

W wyborach do Sejmu z 2019 roku Macierewicz, startując z listy PiS w okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski) uzyskał 31 280 głosów utrzymując mandat posła. W Sejmie zasiadał też w latach 1991-1993, 1997-2005 i 2007-2015.

W latach 1991-1992 pełnił funkcję szefa MSW w rządzie Jana Olszewskiego.

W Sejmie poprzedniej kadencji funkcję marszałka-seniora pełnił Kornel Morawiecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA