fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Poseł atakuje profesor ekonomii. Powód? Nie urodziła dziecka

stock.adobe.com
Jeong Kab-yoon, członek opozycyjnej partii Saenuri ściągnął na siebie fale krytyki po tym jak skrytykował prof. Joh Sung-wook, ekonomistkę nominowaną od objęcia stanowiska szefowej Komisja Uczciwego Handlu (Fair Trade Comission), południowokoreańskiego urzędu antymonopolowego za to, że skupiła się na karierze kosztem wypełniania roli matki - informuje AFP.

- Jestem świadom, że jest pani wciąż singielką, a największym problemem Korei Południowej jest to, że kobiety nie rodzą dzieci - powiedział Jeong w czasie przesłuchania w parlamencie kandydatki na szefową Komisji.

- Ma pani świetny życiorys, ale proszę wypełnić swoje obowiązki wobec narodu - dodał.

Joh, profesor na Uniwersytecie Narodowym w Seulu, jest pierwszą kobietą nominowaną na to stanowisko. W odpowiedzi na słowa Jeonga miała uśmiechnąć się, ale nie odpowiedziała parlamentarzyście.

Internauci natychmiast zaczęli krytykować Jeonga. Jeden z nich pytał, czy zwróciłby się tak samo do mężczyzny nominowanego na stanowisko szefa Komisji.

Współczynnik dzietności w Korei Południowej w 2018 roku wyniósł zaledwie 0,98. Tymczasem utrzymanie populacji na stałym poziomie wymaga współczynnika dzietności na poziomie 2,1.

Wiele kobiet w Korei Południowej nie decyduje się na dzieci, wskazując jako powód wysokie koszty wychowywania dziecka i konserwatywną kulturę pracy, która utrudnia świeżo upieczonym rodzicom łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym.

Jeong po czasie przeprosił za swoje uwagi stwierdzając, że chciał jedynie zwrócić uwagę na kryzys demograficzny w Korei Południowej i nie chciał obrazić Joh.

Członkinie rządzącej krajem Demokratycznej Partii Korei w odpowiedzi na uwagi Jeonga stwierdziły, że nie jest on godzien sprawować mandatu parlamentarzysty. "Zdaje się on wierzyć, że rodzenie i wychowywanie dzieci to jedyny sposób na to, by kobiety wnosiły wkład w życie kraju" - napisały w oświadczeniu.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA