fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Źródła w niemieckim rządzie: Przyjazd Merkel do Polski bez związku z decyzją Trumpa

AFP
- Decyzja o przyjeździe kanclerz do Warszawy na obchody rocznicy wybuchu wojny zapadła w czwartek rano. Mogę zapewnić na 150 proc., że nie ma ona żadnego związku z rezygnacją Donalda Trumpa z wizyty w Warszawie, o której dowiedzieliśmy się kilka godzin później – zapewniają „Rzeczpospolitą” wysoko postawione źródła rządowe w Berlinie.

W związku z faktem, że w zastępstwie Trumpa przyjedzie do Polski wiceprezydent Mike Pence, Francję będzie reprezentował premier Edouard Philippe zaś Wielką Brytanię - szef MSZ Dominic Raab, Merkel będzie najważniejszym zagranicznym politykiem biorącym udział w obchodach w polskiej stolicy.

Kanclerz nie będzie jednak przewodzić niemieckiej delegacji: tę rolę będzie pełnić prezydent Frank-Walter Steinmeier. To powoduje istotne komplikacje protokolarne. Bardzo rzadko się zdarza, aby zarówno głowa państwa, jak i szefowa rządu jednocześnie jechali do jakiegoś kraju.

- W tym przypadku chcę podkreślić znaczenie, jakie przywiązujemy do pokuty za II wojnę światową. Chcemy jasno pokazać, że w Niemczech nie ma mowy o relatywizowaniu winy za zbrodnie III Rzeszy – podkreślają nasi rozmówcy.

Kanclerz będzie w Warszawie w niedzielę tylko przez kilka godzin. Poza uroczystościami na Placu Piłsudskiego, spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim.

- To ma być też sygnał, jak wielkie znacznie przywiązujemy do stosunków z Polską – mówią niemieckie źródła.

Znacznie dłuższy ma być program wizyty w Polsce prezydenta Steinmeiera. Noc z soboty na niedzielę spędzi w Łodzi. O świcie weźmie udział w obchodach rocznicy II wojny światowej w Wieluniu, pierwszym mieście zbombardowanych przed 80 lat przed Luftwaffe.

Prezydent Niemiec wygłosi tam pierwsze przemówienie. Z drugim wystąpi w południe na Placu Piłsudskiego.

- Będą to piękne, głębokie przesłania do polskiego narodu – zapowiadają nasi rozmówcy.

W tym samym czasie będzie koncelebrowana w luterańskiej katedrze w Berlinie msza, w której weźmie udział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schauble.

Wieczorem Steinmeier weźmie udział w koncercie w Teatrze Wielkim. Stamtąd odleci jednak bezpośrednio do Berlina, z uwagi na ważne wybory regionalne w Saksonii i Brandenburgii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA