fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sejm zbierze się, by zabrać pieniądze niepełnosprawnym?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W przyszłym tygodniu na specjalnym dodatkowym posiedzeniu najprawdopodobniej zbierze się Sejm - ustaliła nieoficjalnie rp.pl. Celem ma być usunięcie błędu z 19 lipca, gdy przez głosowanie przeszła poprawka PO-KO w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że sprawa dodatkowego posiedzenia będzie dyskutowana w środę na prezydium Sejmu. Najbardziej prawdopodobnym terminem ma być środa 31 lipca lub piątek 2 sierpnia. Równolegle odbędzie się trzydniowe, planowane od miesięcy posiedzenie Senatu.

Skorelowanie dodatkowego posiedzenia Sejmu z obradami Senatu to nie przypadek. Głównym celem posłów ma być bowiem zaakceptowanie poprawek, które senatorowie wprowadzą do projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zwanym potocznie 500 plus dla niepełnosprawnych.

19 lipca podczas głosowania nad projektem doszło do sporego zamieszania. Rząd chciał, by o dodatek mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Ta ostatnia wynosi 1100 złotych brutto. Nieoczekiwanie Sejm przyjął jednak poprawkę PO-KO, która przewiduje, że do obostrzenia nie będzie dodawany dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych.

Powodem zaskakującej decyzji Sejmu było prawdopodobnie zamieszanie na sali i nieobecność części posłów PiS. Za poprawką zgłoszoną przez opozycję zagłosowało 41 posłów partii rządzącej, a 68 nie wzięło udziały w głosowaniu.

– Ta sprawa będzie jeszcze raz przeanalizowana, przemyślana w Senacie, będą podjęte odpowiednie decyzje i ustawa tak czy inaczej wraca do Sejmu – mówił po głosowaniu sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber. I właśnie zmiany wprowadzone w Senacie ma na dodatkowym posiedzeniu zaakceptować Sejm.

Teoretycznie nie jest to konieczne, bo ustawa ma wejść w życie 1 października. Poprawki Senatu Sejm mógłby więc zaakceptować we wrześniu, czyli po zakończeniu przerwy wakacyjnej. Zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu może więc służyć załatwieniu przez PiS tej niewygodnej sprawy zanim na dobre zacznie się kampania wyborcza. Szczególnie, że poprawki Senatu prawdopodobnie będą dotyczyły odebrania niepełnosprawnym pieniędzy, przyznanych poprawką PO-KO.

W tym celu trzeba będzie jednak ściągnąć posłów z wakacji. – Niektórzy z nas rezerwowali je z wyprzedzeniem, bo po obniżeniu uposażeń poselskich nie jesteśmy zbyt majętną grupą zawodową – słyszymy od jednego z posłów. Dodaje, że wieści o dodatkowym posiedzeniu szybko się roznoszą, budząc niezadowolenie parlamentarzystów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA