fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Putin chwali się uzbrojeniem. "Rosja będzie bezpieczna"

AFP
- Najbardziej zaawansowane uzbrojenie hipersoniczne, jakim dysponujemy, będzie w stanie obronić Rosję nawet w przypadku wygaśnięcia układu rozbrojeniowego z USA (tzw. nowego START) - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Nowy START to dwustronny traktat między USA a Rosją w sprawie środków zmierzających do redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych. Wszedł w życie w 2011 r., wygaśnie w 2021 r. Na spotkaniu z szefami międzynarodowych agencji informacyjnych rosyjski prezydent oświadczył, że nie ma rozmów o przedłużeniu traktatu.

Władimir Putin powiedział, że umowy z USA można nie przedłużać, a Rosja ma "najnowsze systemy", które będą gwarantować jej bezpieczeństwo przez wiele lat. Rosyjski przywódca ocenił, że w kwestii stworzenia systemów broni hipersonicznej Rosja wyprzedziła konkurencję.

Putin dodał, że gdy nowy START wygaśnie w 2021 r., "generalnie nie będzie instrumentów ograniczających wyścig zbrojeń". Zapewnił, że Moskwa sygnalizowała USA gotowość prowadzenia rozmów o przedłużeniu nowego START-u.

Zdaniem Putina, istnieje ryzyko, że światowy system kontroli zbrojeń nuklearnych ulegnie załamaniu. Rosyjski prezydent skrytykował Stany Zjednoczone za jednostronne wycofanie się z traktatu rozbrojeniowego z Rosją, układu INF o likwidacji rakiet pośredniego i średniego zasięgu. Według Putina, elementy tarczy antyrakietowej w Rumunii i Polsce to "jawne naruszenie" INF.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA