fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Boris Johnson najlepszym i... najgorszym kandydatem na premiera

AFP
Kogo Brytyjczycy widzą na stanowisku nowego premiera, który zastąpi Theresę May?

W piątek przed południem premier Theresa May ogłosiła datę swojej rezygnacji. Nastąpi to 7 czerwca. Szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała to przed swoją siedzibą przy Downing Street 10. Zapewniła, że robiła wszystko, co w jej mocy, aby uhonorować wyniki referendum brexitowego i dodała, że niemożność zrealizowania swojego sztandarowego celu uważa za powód do głębokiego żalu.

Rezygnacja May rozpoczęła walkę w Partii Konserwatywnej o przejęcie schedy po May. Sondaż w tej sprawie przeprowadził instytut YouGov. Na pytanie "czy uważasz, że X będzie dobrym premierem", najwięcej pozytywnych wskazań uzyskał Boris Johnson, gorący zwolennik brexitu. Za dobry materiał na premiera uznało go 28 proc. ankietowanych. Drugi pod względem poparcia jest Sajid Javid, szef MSW, ale za potencjalnie dobrego szefa rządu uznaje go już tylko 19 proc. respondentów. Trzecie miejsce zajął Michael Gove, inny minister w gabinecie May (16 proc.), wyprzedzając Jeremy'ego Hunta (obecny szef MSZ), który już zapowiedział, że będzie ubiegał się o przywództwo w Partii Konserwatywnej, oraz Andrea Leadsom, która dwa dni temu zrezygnowała z szefowania klubowi parlamentarnemu torysów (oboje po 13 proc.).

Problem w tym, że Johnson ma nie tylko najwięcej pozytywnych wskazań, ale również negatywnych. Jako złego premiera wskazało go aż 54. proc. ankietowanych. Drugi pod tym względem Gove ma 47 proc. przeciwników, a trzeci Hunt - 42 proc. Stosunkowo niewiele negatywnych wskazań ma tym tle Javid (30 proc.), ale i on jest na "minusie".

Ogólnie całą dziewiątka kandydatów, których uwzględniono w sondażu, ma więcej przeciwników niż zwolenników. Najmniejszą różnicę zanotował pod tym względem minister ds. rozwoju międzynarodowego Rory Stewart - jest tylko 9 pkt. proc. na "minusie". Ma on jednak inny problem - aż 70 proc. ankietowanych oceniło, że za mało go zna, by wypowiedzieć się na jego temat.

Badanie przeprowadzono na respondentach głosujących na różne frakcje. W przypadku tych, którzy w ostatnich wyborach głosowali na konserwatystów, przewagę pozytywnych opinii nad negatywnymi mają tylko Johnson, Leadsom i Dominic Raab. Tego pierwszego jako potencjalnie dobrego premiera wskazało 49 proc. zwolenników torysów, jako złego - 38 proc. U Leadsom liczby te wynoszą odpowiednio 31 proc. i 28 proc., a w przypadku byłego ministra ds. brexitu - 23 proc. i 19 proc.

YouGov przeprowadził sondaż w dniach 23-24 maja na próbie 1586 dorosłych Brytyjczyków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA