fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Litwa: Będzie druga tura wyborów prezydenckich

Pierwszą turę wygrał Gitanas Nauseda - wynika z pierwszych wyników
AFP
Ekonomista i bankowiec Gitanas Nauseda na pewno znajdzie się w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie - wynika z cząstkowych wyników niedzielnego głosowania. W drugiej turze zmierzy się z kandydatką konserwatywnego Związku Ojczyzny–Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) Ingridą Szimonyte.

Nauseda miał zdobyć ok. 31 proc. głosów (dane po przeliczeniu 70 proc. oddanych w wyborach głosów), a Szimonyte – 25 proc. Na trzecim miejscu znalazł się aktualny premier Litwy Saulius Skvernelis (23 proc.) reprezentujący Litewski Związek Rolników i Zielonych. W związku z porażką wyborczą szef rządu ogłosił, że 12 lipca odejdzie z zajmowanego stanowiska.

Przeczytaj też: Wybory na Litwie: Wszyscy chcą do Warszawy

Pozostali kandydaci uzyskali jednocyfrowe wyniki. Wśród nich jest szef polskiej partii AWPL Waldemar Tomaszewski, którego aktualny wynik to 4,60 proc. Zajmuje piąte miejsce pod względem liczby zdobytych głosów, ustępując nie tylko czołowej trójce, ale także byłemu komisarzowi europejskiemu Vytenisowi Andriukaitisowi.

Frekwencja w głosowaniu, które skończyło się o godz. 20.00 miejscowego czasu (19.00 na Litwie) wyniosła 56,5 proc. 

Oprócz wyborów prezydenckich, Litwini mieli w niedzielę dodatkowe głosowanie w dwóch referendach - w sprawie ustanowienia zasad podwójnego obywatelstwa i zmniejszenia liczby posłów ze 141 do 121. Głosy te będą jednak liczone w drugiej kolejności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA