fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Albania: Opozycja chce wyborów, więc blokuje drogi

Premier Albanii Edi Rama
tomislav medak [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Tysiące zwolenników albańskich partii opozycyjnych blokowało drogi w kraju w czwartkowy wieczór. To najnowsza odsłona trwających od trzech miesięcy protestów, które mają zmusić rząd do rozpisania przedterminowych wyborów.

Opozycja, oskarżająca władze o sfałszowanie wyborów w 2017 roku, organizuje od tego czasu protestu i bojkotuje obrady parlamentu domagając się wcześniejszych wyborów, na które nie chce się jednak zgodzić rząd premiera Edi Ramy.

UE i USA wezwały albańską opozycję do przerwania bojkotu prac parlamentu i do wzięcia udziału w wyborach lokalnych, które odbędą się 30 czerwca.

Lider głównej partii opozycyjnej (Partii Demokratycznej), Lulzim Basha wezwał w czwartek premiera do ustąpienia ze stanowiska. Po dymisji Ramy Partia Demokratyczna byłaby gotowa podjąć rozmowy z władzą na temat stworzenia rządu tymczasowego i przygotowania do wolnych wyborów.

- Wzywam europejskich i światowych przyjaciół, by nie karali Albanii - oświadczył Basha na wiecu w Elbasan.

Tymczasem rządzący krajem socjalisty zapewniają, że wybory lokalne zaplanowane na 30 czerwca odbędą się, nawet jeśli opozycja nie weźmie w nich udziału.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA