fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Będą ponowne wybory burmistrza Stambułu

Obecny burmistrz Stambułu, Ekrem Imamoglu
AFP
Turecka Najwyższa Komisja Wyborcza nakazała powtórzenie wyborów burmistrza Stambułu, po tym jak 31 marca wybory w największym tureckim mieście wygrał kandydat opozycji.

Różnica między zwycięskim w wyborach Ekremem Imamoglu z Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), a byłym premierem Binalim Yildirimem z rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wynosiła zaledwie kilkadziesiąt tysięcy głosów. AKP, w związku z domniemanymi nieprawidłowościami przy liczeniu głosów i rejestrowaniu wyborców, złożyła protest wyborczy - najpierw doprowadziła do ponownego przeliczenia głosów w części okręgów wyborczych (nie zmieniło ono rozstrzygnięcia wyborów, choć różnica głosów między kandydatami zmniejszyła się), a potem złożyła wniosek o ponowne przeprowadzenie wyborów w Stambule.

Wiceprzewodniczący CHP  Onursal Adiguzel komentując decyzję o ponownej organizacji wyborów w Stambule stwierdził, że pokazuje ona, iż w Turcji "nielegalne jest pokonanie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju".

"Ten system, który odrzuca wolę ludzi i nie szanuje prawa nie jest ani demokratyczny, ani prawowity" - napisał Adiguzel na Twitterze.

Ponowne wybory burmistrza Stambułu odbędą się 23 czerwca.

Przedstawiciel AKP w komisji wyborczej, Recep Ozel wyjaśnił, że wybory odbędą się ponownie ze względu na stwierdzone nieprawidłowości: m.in. brak podpisów pod częścią protokołów wyborczych z komisji.

Imamoglu, który od kwietnia jest burmistrzem Stambułu, w przemówieniu transmitowanym w mediach społęcznościowych potępił decyzję komisji wyborczej o ponownej organizacji wyborów. Uznał ją za dowód nacisków partii rządzącej na komisję.

- W tym kraju mieszka 82 mln patriotów, którzy będą walczyć... aż do końca demokracji (w Turcji) - powiedział Imamoglu.

W wyborach lokalnych z 31 marca w skali całego kraju wygrała AKP, uzyskując ok. 51 proc. głosów, ale CHP wygrała wybory w trzech największych tureckich miastach - Ankarze, Izmirze i Stambule.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA