fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Spitzenkandidat Weber obrońca chrześcijańskich wartości

Fotorzepa, Jerzy Haszczyński
O konieczności utrzymania chrześcijańskiej tożsamości kontynentu mówił dziś walczący o stanowisko szefa Komisji Europejskiej Manfred Weber w swojej rodzinnej Dolnej Bawarii.

Korespondencja z Pasawy

Weber ku radości kilku tysięcy sympatyków bawarskiej CSU zebranych w Pasawie, gdzie odbywa się tradycyjna partyjna uroczystość – zwana polityczną Środą Popielcową, mówił o chrześcijańskich korzeniach Europy. To dobrze, że jest taka tradycja, trzeba się jej trzymać, dodał.

Weber podkreślił też, że połowa Unii Europejskiej jest katolicka.

Zachodni, w tym niemieccy politycy, nie kojarzą się w Polsce z demonstracyjnym katolicyzmem. Kandydat najsilniejszego w Parlamencie Europejskim ugrupowania Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na następcę Jean-Claude'a Junckera wręcz obnosi się ze swoim katolicyzmem. W krótkiej informacji biograficznej rozdawanej dziennikarzom zagranicznym chwali się, że w swojej rodzinnej miejscowości Wildenberg angażował się w działalność lokalnego Kościoła katolickiego.

We wtorek grupa dziennikarzy zagranicznych odwiedziła wraz z Weberem najważniejszą fabrykę BMW w Dingolfing. Gdy przechodziliśmy do przyfabrycznej szkoły zawodowej, nad naszymi głowami wisiał krzyż. W zakładach produkujących samochody z wyższej półki - tak jak w innych miejscach Bawarii - tradycji, staroświeckości towarzyszy supernowoczesność technologiczna. Staroświeckie są wyglądające jak ze starych filmów napisy: Po zakończeniu pracy narzędzia należy zostawić czyste.

Pochodząc z kraju i z landu, dla którego przemysł motoryzacyjny jest tak istotny, Weber nie mógł się podczas środowego przemówienia nie odnieść do gróźb prezydenta USA Donalda Trumpa nakładania wysokich ceł na niemieckie auta. Spitzenkandidat z Bawarii powiedział, że „jesteśmy gotowi do negocjacji”, ale jak wybuchnie wojna handlowa, będziemy się bronić. - Nie możemy się, Europejczycy, dać szantażować.

Zapowiedział też w Pasawie, że jeżeli zostanie szefem Komisji Europejskiej, to zaleci zakończenie negocjacji o członkostwie Turcji w UE.
W Polsce swoją kampanię Manfred Werner prowadzi w czwartek i piątek. Jak podkreślił, ma poparcie Lecha Wałęsy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA