fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Maduro proponuje przedterminowe wybory. Do parlamentu

AFP
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w sobotę zaproponował rozpisanie przedterminowych wyborów do zdominowanego przez opozycję Zgromadzenia Narodowego. Pierwotnie wybory miały się odbyć w 2020 roku.

W Wenezueli od 23 stycznia trwa poważny kryzys polityczny - tego dnia przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Juan Guaido, ogłosił się tymczasową głową państwa uznając, iż prezydent Maduro zapewnił sobie reelekcję w niedemokratycznych wyborach. Guaido został uznany przez USA, Kanadę i większość krajów Ameryki Łacińskiej. W przyszłym tygodniu, jako tymczasowego prezydenta, Guaido mają uznać także rządy europejskie.

Guaido domaga się rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich, które miałyby być demokratyczne i transparentne. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego określa Maduro mianem "dyktatora".

W sobotę w Caracas odbyła się ogromna demonstracja poparcia dla Guaido.

Maduro, szukając wyjścia z kryzysu, zaproponował rozpisanie przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego w 2019 roku. Prezydent zapewnił, że będą to wybory "wolne".

Parlament odgrywa obecnie w Wenezueli niewielką rolę, ponieważ po zdominowaniu go przez opozycję, Maduro powołał Konstytuantę, która przejęła większość kompetencji parlamentu.

Wenezuela od lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym, spowodowanym rozbudowaniem instytucji państwa opiekuńczego przez poprzednika Maduro, Hugo Chaveza, które doprowadziły do kryzysu w momencie spadku cen ropy - głównego produktu eksportowego Wenezueli - na światowych rynkach.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA