fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Izrael reaktywuje "wirtualną ambasadę" w Zatoce Perskiej

Premier Benjamin Netanjahu
AFP
Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych reaktywowało "wirtualną ambasadę w Zatoce Perskiej" - istniejącą tylko na Twitterze placówkę dyplomatyczną.

Uruchomiona w połowie 2013 roku "wirtualna ambasada" przetrwała zaledwie rok.

Wczoraj izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało o jej reaktywowaniu. Celem wirtualnej placówki - "Izraela w Zatoce Perskiej" -  jest promowanie dialogu z krajami tego regionu.

"Mamy przyjemność ogłosić ponowne uruchomienie "Izraela w Zatoce Perskiej" strony mającej na celu promowanie dialogu między narodami Izraela i Zatoki Perskiej. Mamy nadzieję, że wirtualna Ambasada przyczyni się do pogłębienia zrozumienia między narodami Zatoki Perskiej i Izraelem w różnych dziedzinach" - brzmi komunikat reaktywujący profil @IsraelintheGCC

Szczególnie chodzi o kontakty z Radą Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), w której skład wchodzą przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Izrael nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z żadnym z tych państw, ale analitycy twierdzą, że niektóre z nich nie miałyby nic przeciwko normalizacji stosunków z Tel Awiwem.

Ocieplenie stosunków między Izraelem a krajami Zatoki Perskiej można obserwować od października, kiedy premier Benjamin Netanjahu był z wizytą w stolicy Omanu, Maskacie, na zaproszenie sułtana Kabusa ibn Sa’ida.

Krótko po tej wizycie izraelska minister kultury i sportu Miri Regev wzięła udział w turnieju judo w Abu Dabi, gdzie odegrano również izraelski hymn.

Kolejną wizytą wysoko postawionego izraelskiego polityka w jednym z krajów GCC był udział ministra komunikacji Ajjuba Kary w konferencji telekomunikacyjnej w Abu Zabi.

Kontakty te mają ilustrować coraz częstsze w przemówieniach Benjamina Netanjahu napomknienia o poprawie stosunków arabsko-izraelskich.

 

Źródło: Al Jazeera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA