fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

NSZZ "Solidarność" wycofuje się z ECS

Fotorzepa, Piotr Wittman
Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" poinformowali w oświadczeniu, że z powodu czynnego uczestniczenia władz Europejskiego Centrum Solidarności w politycznym sporze oraz braku wpływu na kluczowe decyzje dotyczące funkcjonowania ECS, zawiesza prace swoich przedstawicieli w organach Centrum.

O decyzji władz związku poinformował "Tygodnik Solidarność".

List z tą decyzją został dziś przekazany dyrektorowi ECS, Basilowi Kerskiemu.

NSZZ "Solidarność" zauważa w nim, że toczący się obecnie spór wokół finansowania ECS jest elementem kampanii wyborczej prowadzonej przez obecną opozycję, i jest to kolejny dowód na upolitycznienie tej instytucji.

Czytaj także: Gdańsk sam dofinansuje ECS. Rusza społeczna zbiórka

"Z przykrością trzeba stwierdzić, że Centrum czynnie uczestniczy w politycznym sporze. I w tym kontekście trzeba też przywołać bulwersujące ekscesy z zakłócaniem ubiegłorocznych obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. To w naszej ocenie zaprzeczenie idei, która legła u podstaw powołania Centrum" - napisały władze związku.

W dalszej części listu zarzucają władzom ECS, że Solidarność, której Centrum jest poświęcone, nie ma "najmniejszego wpływu" na jego działalność.  Ztego powodu obradujący w Warszawie przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zdecydowali o braku zgody na wykorzystanie logo związku, nieprzekazaniu archiwum i niepodejmowaniu instytucjonalnej współpracy z ECS.

NSZZ "Solidarność" zawiesza funkcjonowanie swoich przedstawicieli w w Radzie ECS i w Radzie Historycznej ECS.

Podpisany pod listem Piotr Duda przypomina, że NSZZ "Solidarność" "jest jedynym depozytariuszem, kontynuatorem i właścicielem swojego dziedzictwa, którego materialnym wyrazem jest miejsce narodzin „Solidarności” - historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej, a duchowym – Bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku".

Źródło: tysol.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA