fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nieoficjalnie: USA ogłoszą zawieszenie traktatu INF

AFP
Stany Zjednoczone ogłoszą zawieszenie układu INF ("Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu"), co rozpocznie sześciomiesięczny okres wypowiedzenia układu, który może doprowadzić do wycofania się USA z tego traktatu, zawartego w 1987 roku z ZSRR - informuje Reuters.

Z informacji uzyskanych przez Reutersa wynika, że USA nie wycofają się z traktatu, jeśli Rosja zacznie przestrzegać jego postanowień.

USA oskarżają Rosję o to, że ich nowa rakieta - Novator 9M729 (NATO określa ją jako SSC-8), narusza postanowienia paktu, który zakazuje obu stronom rozmieszania rakiet średniegozasięgu w Europie.

Rosja zaprzecza tym oskarżeniom, przekonując, że zasięg rakiety (poniżej 500 km) sprawia, iż traktat jej nie obejmuje i oskarża USA o wyszukiwanie fałszywego pretekstu, by wypowiedzieć traktat, który i tak - w ocenie Moskwy - Waszyngton chce porzucić, aby rozpocząć prace nad nowymi rakietami.

- Ogłosimy zawieszenie (traktatu) - mówią pragnący zachować anonimowość przedstawiciele amerykańskich władz w rozmowach z Reutersem. Agencja powołuje się na cztery źródła.

Eksperci obawiają się, że upadek traktatu INF doprowadzi do erozji globalnego systemu układów ograniczających zbrojenia, których celem było powstrzymanie rozprzestrzeniania się broni atomowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA