fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy o Bliskim Wschodzie należy rozmawiać w Warszawie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz
Fotorzepa, Piotr Nowak
Czy Warszawa powinna być gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Sekretarz Stanu Mike Pompeo zapowiedział, że Stany Zjednoczone planują zorganizować, w Polsce w przyszłym miesiącu globalny szczyt poświęcony Bliskiemu Wschodowi, zwłaszcza Iranowi.

Desperacki antyirański cyrk - tak szef irańskiego MSZ Dżawad Zarif nazwał szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie, który odbędzie się w lutym w Warszawie.

Irański MSZ wezwał polskiego charge d'affaires w Teheranie, aby zaprotestować przeciwko organizacji w Polsce międzynarodowego szczytu skupionego na kwestiach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Iranu.

- Jesteśmy w kolejnej odsłonie wstawania z kolan w polityce zagranicznej. Po serii sukcesów w kontaktach z Niemcami, Francją, USA, Izraelem, UE teraz czas na Iran - ironizował poseł PO Bartosz Arłukowicz.

29 proc. respondentów uważa, że Warszawa powinna być gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Co trzeci ankietowany (34 proc.) jest jednak przeciwnego zdania. Największy odsetek badanych (37 proc.) nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej przeciwnikami organizacji takiego wydarzenia w Warszawie są mężczyźni (39 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (38 proc.) oraz badani o dochodzie netto 3001-5000 zł (42 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek ankietowanych, którzy są przeciwni temu pomysłowi – z 29 proc. w grupie najmłodszej do 39 proc. w grupie najstarszej - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

„Wspólna konferencja jest wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA” – pisze szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA