fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Filipiny: Muzułmanie uzyskają autonomię?

AFP
Mniejszość muzułmańska zamieszkująca południową część Filipin głosuje w poniedziałek w referendum dotyczącym autonomii regionu, które jest kulminacją procesu pokojowego mającego zakończyć trwający od dekad konflikt w regionie nękanym przez ubóstwo, bandytyzm i muzułmański ekstremizm.

Ok. 2,8 mln osób zamieszkujących region Mindanaoa odpowiada na pytanie, czy wspierają uzgodniony przez separatystów i rząd plan stworzenia regionu autonomicznego Bangsamoro.

Większość głosujących prawdopodobnie poprze autonomię - pisze Reuters. W ciągu czterech dekad w wyniku walk władz z separatystami zginęło ponad 120 tys. osób.

Rząd centralny w Manili zachowa wyłączność na politykę obronną, bezpieczeństwa, zagraniczną i monetarną w regionie, w którym powstanie tymczasowa władza stworzona przez MILF - Islamski Front Wyzwolenia Moro. W 2022 roku w regionie autonomicznym ma dojść do pierwszych wyborów lokalnych władz.

Przewodniczący MILF, Murad Ebrahim, spodziewa się, że większość głosujących poprze autonomię.

Jeśli walka z separatystami w Mindanao się zakończy, będzie to sukces prezydenta Rodrigo Duterte, który zapewnił układowi pokojowemu wynegocjowanemu przez jego poprzedników większość w Kongresie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA