fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: Zawieszenie przez USA traktatu INF będzie bezprawne

Digr [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Moskwa będzie nadal traktować regulacje zawarte w Układzie o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) po 2 lutego tego roku jako obowiązujące dla obu stron - zarówno Rosji jak i USA - zapowiedział wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow na konferencji resortów obrony i spraw zagranicznych poświęconej rakietom 9M729 , które - zdaniem USA - naruszają postanowienia traktatu.

- W ramach politycznego hazardu, USA ogłosiły plany zawieszenia obowiązywania traktatu INF 2 lutego, jeśli Rosja nie zaprzestanie rzekomego naruszania traktatu - powiedział Riabkow. Wiceszef MSZ dodał, że w związku z tym, iż Moskwa nie uważa, aby naruszała postanowienia traktatu, argument USA za zawieszeniem działania traktatu INF jest bezpodstawny, a decyzja o jego zawieszeniu nie ma mocy prawnej.

- W praktyce oznacza to, że w czasie tzw. zawieszenia traktatu, będzie on nadal obowiązywał obie strony - dodał Riabkow.

Z kolei dowódca rosyjskich wojsk rakietowych i artyleryjskich, gen. Michaił Matwiejewski podkreślił na spotkaniu z attache wojskowymi, że rakiety 9M729 nie naruszają postanowień traktatu.

- Rosja nie pozwala sobie na żadne naruszenia traktatu INF - zapewnił rosyjski generał.

Traktat INF został zawarty przez USA i ZSRR w grudniu 1987 roku. Na jego mocy obie strony zobowiązywały się nie rozmieszczać na terytorium Europy, ani nie prowadzić prac nad rozwojem rakiet o zasięgu 500-1000 km oraz 1000-5500 km zdolnych przenosić głowice atomowe.

Postanowienia traktatu mają naruszać rosyjskie rakiety 9M729, ale Rosja przekonuje, że maksymalny zasięg tych rakiet to 480 km.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA