fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja ostrzega USA przed interwencją w Wenezueli

AFP
Rosja ostrzegła USA przed interwencją wojskową w Wenezueli podkreślając, że taki ruch wywołałby katastrofę - informuje Reuters. Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja uznaje Nicolasa Maduro za "pełnoprawną głowę państwa".

W Wenezueli trwa poważny kryzys polityczny, po tym jak przywódca opozycji, Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, zyskując wsparcie Waszyngtonu, co doprowadziło do zerwania przez nieuznawanego przez Guaido prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, relacji dyplomatycznych z USA.

W całej Wenezueli doszło do demonstracji i starć, w których miało zginąć co najmniej siedem osób.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja uznaje "próbę uzurpowania sobie suwerennej władzy w Wenezueli za sprzeczną i naruszającą podstawowe zasady prawa międzynarodowego".

Natomiast wiceszef MSZ Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa popiera prawwo Wenezueli do ochrony swojej suwerenności i kieruje się zasadą niemieszania się w wewnętrzne sprawy państw.

Na pytanie o możliwą interwencję USA w Wenezueli, Riabkow odparł, że Rosja "ostrzega przed tym". - Uważamy, że to byłby katastrofalny scenariusz, który wstrząsnąłby fundamentami modelu rozwoju, który widzimy w Ameryce Łacińskiej - stwierdził.

Wcześniej prezydent USA Donald Trump zobowiązał się do użycia środków ekonomicznych i dyplomatycznych w celu przywrócenia demokracji w Wenezueli.

Wenezuela od lat pogrążana jest w potężnym kryzysie gospodarczym wywołanym spadkiem cen ropy na światowych rynkach. Maduro wobec protestów opozycji przeciwko jego rządom pozbawił zdominowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe (parlament) większości kompetencji, przekazując ją obsadzonej przez osoby związane z obecną władzą kraju Konstytuancie.

W związku z kryzysem gospodarczym z Wenezueli od 2015 roku wyjechało nawet ok. 3 mln osób.

W ostatnim czasie Rosja okazywała wsparcie Wenezueli - w ubiegłym miesiącu w południowoamerykańskim kraju wylądowały dwa rosyjskie bombowce strategiczne zdolne przenosić broń atomową. W grudniu Maduro odwiedził Moskwę szukając na Kremlu politycznego i finansowego wsparcia.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA