Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, którego przedmiotem obrad było omówienie aktualnej sytuacji banków: Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele: NBP, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Komunikat w tej sprawie pojawił się o 2 w nocy. Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów.
To skutek ujawnionego we wtorek, 13 listopada, skandalu korupcyjnego z udziałem byłego już przewodniczącego KNF, Marka Chrzanowskiego, w który oferował Czarneckiemu przychylność wobec jego banków w zamian za gigantyczną łapówkę. Bankier odmówił i nagrał całą rozmowę na ukrytym dyktafonie.
- Przeanalizowaliśmy sytuację finansową obydwu banków - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska na dzisiejszej konferencji prasowej. - system finansowy w Polsce jest stabilny i bezpieczny - dodała.
Czerwińska poinformowała, że oba banki na bieżąco regulują należności wobec klientów, a sytuacja jest monitorowana.
Prezes Narodowego banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że późna godzina spotkania to wynik powstałego szumu medialnego.