fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy zlikwidować słupki, które odgradzają jezdnie od chodników

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Czy należy zlikwidować słupki, które odgradzają jezdnie od chodników? Polacy nie mają wątpliwości – pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

- Jeżeli zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, to rozpocznę prawdziwą politykę parkingową i odsłupkuję Warszawę - powiedział kilka dni temu na konferencji prasowej Patryk Jaki, kandydat PiS na prezydenta Warszawy.

Ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że nie należy likwidować słupków odgradzających jezdnie od chodników. Za usunięciem słupków jest częściej niż co piąty badany, a zdania w tej sprawie nie ma 17 proc. respondentów.

 

- Częściej przeciwko likwidacji słupków na chodnikach są kobiety (65 proc.) oraz osoby powyżej 50 lat (63 proc.). Tego zdania są też osoby o wykształceniu wyższym (64 proc.), badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (67 proc.) oraz ankietowani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (69 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Jacek Knopek z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu podkreśla, że bezpieczeństwo obywateli nierozerwalnie łączy się z propagowaniem europejskich wartości liberalnych i budową podstawowych zasad państwa prawa. Kwestie te odnoszą się także do dróg i chodników. - Mało kto pamięta współcześnie, iż problem ten miał niegdyś charakter polityczny, albowiem odnosił się do prawa korzystania z dróg publicznych przez bogatych i biednych. Ci pierwsi jeździli konno bądź w powozach, a biedni chodzili pieszo. Chcąc przeżyć piesi musieli ustąpić miejsca jadącym w powozach. Budując chodniki zapewniało się nie tylko bezpieczne poruszanie po drogach przez pieszych, ale i kształtowało poczucie równości – zaznacza prof. Knopek.


Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA