fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Kto liczy na weto prezydenta ws. ordynacji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Czy prezydent powinien zawetować zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, które de facto eliminują z gry mniejsze komitety? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

– Upraszczamy ordynację, co jak myślę, może się przełożyć na lepszą frekwencję. System będzie mniej skomplikowany – mówił o zmianach Ryszard Terlecki, szef Klubu PiS. – Ten projekt ordynacji wzmacnia duże bloki i zachęca do integracji ugrupowań – mówił jednak „Rzeczpospolitej" dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego o scenariuszu na 2019 rok.

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski komentując zmianę ordynacji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, która de facto podwyższa próg wyborczy w tych wyborach, ocenił, że przy niskim progu wyborczym do PE dostają się "egzotyczne postacie".

Czy prezydent zawetuje zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu? – Wszystko jest możliwe. Sytuacja jest analizowana – mówi „Rzeczpospolitej" jeden z jego doradców

Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że prezydent powinien zawetować zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Przeciwnego zdania jest co piąty ankietowany, a zdania w tej sprawie nie ma prawie 30 proc. respondentów.

 

- Częściej za tym, że powinno dojść do zawetowania tej zmiany są mężczyźni (53 proc.), osoby powyżej 50 lat (59 proc.) oraz badani o wykształceniu wyższym (53 proc.). Tego zdania są też częściej ankietowani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (64 proc.) oraz osoby z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (58 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA