fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent zwołał konferencję, na której spalił bokserki

AFP
Prezydent Czech Milos Zeman zwołał 14 czerwca konferencję prasową tylko po to, aby na oczach dziennikarzy... spalić gigantyczne czerwone bokserki. AFP nazywa wydarzenie "dziwacznym" (ang. bizarre).

Prezydent nie poinformował co ma być przedmiotem konferencji prasowej. Kiedy dziennikarze stawili się na niej, Zeman na ich oczach spalił wielką parę czerwonych bokserek.

- Przepraszam, że poczuliście się jak idioci, nie zasłużyliście na to - powiedział Zeman dziennikarzom przed opuszczeniem konferencji.

AFP pisze o zaskoczeniu dziennikarzy przebiegiem wydarzeń. Konferencję nazywa "dziwacznym wydarzeniem".

Gigantyczne czerwone bokserki były używane przez grupę artystów-performerów określających się mianem Ztohoven, która rozpostarła bokserki przed pałacem prezydenckim w 2015 roku.

Czeskie media twierdzą, że Zeman kupił te same bokserki od państwowej agencji mienia za jedną czeską koronę.

W ostatnich miesiącach grupa Ztohoven rozpowszechniała koszulki i odznaki z czerwonymi bokserkami, by zaprotestować przeciwko ubieganiu się przez Zemana o reelekcję. Ostatecznie Zeman w styczniu został prezydentem na kolejną kadencję.

Według Radia Praha bokserki symbolizują czasy "prania brudnych pieniędzy w polityce".

Opozycja skrytykowała happening zorganizowany przez prezydenta. Petr Gazdik z partii Burmistrzowie i Niezależni stwierdził, że gdyby nie szacunek do urzędu prezydenta, powiedziałby, że Zeman "oszalał".

To nie pierwsze nietypowe wystąpienie Zemana. W październiku 2017 roku prezydent przyszedł na konferencję prasową z imitacją strzelby podpisaną "na dziennikarzy". W maju mówił, że dziennikarze powinni być "likwidowani" - potem dodając, że żartuje.

W styczniu Zeman mówił z kolei, że szefowie rządu powinni być zmieniani albo za pomocą wyborów, albo przy użyciu kałasznikowa.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA