fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy należy zdelegalizować Dumę i Nowoczesność

TVN24
Czy należy zdelegalizować organizację Duma i Nowoczesność? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” chce Nowoczesna. Wniosek w tej sprawie skierowano do Zbigniewa Ziobry.

Prawie 60 proc. respondentów twierdzi, że należy zdelegalizować organizację Duma i Nowoczesność. Co ósmy jest przeciwnego zdania. 28 proc. ankietowany nie umiał zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

 

- W podziale na płeć zdecydowana większość mężczyzn (69 proc.) i połowa kobiet podziela to zdanie. Za zdelegalizowaniem owej organizacji opowiadają się także częściej osoby mające 50 i więcej lat (73 proc.), badani o wykształceniu zasadniczym/zawodowym (72 proc.), ankietowani o dochodzie powyżej 5000 tysięcy złotych (72 proc.) oraz respondenci z miast liczących 200-499 tysięcy mieszkańców (69 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według prof. Rafała Pankowskiego z Collegium Civitas wyniki tego badania pokazują, że większość Polaków popiera postulat delegalizacji ugrupowań neofaszystowskich, który Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ głosi już od połowy lat 90. - Niestety, zabraniający organizacji faszystowskich artykuł 13 Konstytucji wykorzystano w Polsce tylko raz, w 2009 roku, kiedy sąd w Opolu zdelegalizował ONR. Zbyt często takie grupy wciąż czują się bezkarne – komentuje Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia NIGDY WIECEJ.

Politycy PO coraz głośniej domagają się tez delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego. Czy tego samego zdania są wyborcy? 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA