fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Płn. dysponuje bakteriami wąglika?

AFP
We krwi jednego z żołnierzy z Korei Północnej, który uciekł na Południe w 2017 roku, wykryto przeciwciała przeciw toksynie wąglikowej - co może być sygnałem, że Pjongjang dysponuje bakteriami wąglika - informuje agencja UPI.

Nie wiadomo dokładnie, u którego z uciekinierów wykryto przeciwciała. Pracownik południowokoreańskiego wywiadu - który chce pozostać anonimowy - potwierdza jednak w rozmowie z południowokoreańską stacją Channel A, że uciekinier uodpornił się na bakterie wąglika przed ucieczką z Korei Północnej.

UPI podaje, że wąglik jest w stanie zabić 80 proc. zakażonych bakterią w ciągu 24 godzin od zakażenia, jeśli chorzy nie otrzymają antybiotyków lub przeciwciał przeciwko toksynie.

Południowokoreański resort obrony zapewnia, że do końca 2019 roku będzie dysponował szczepionką przeciwko wąglikowi, która ma być podawana żołnierzom armii Korei Płd.

Korea Północna jest podejrzewana o rozwój broni biologicznej od momentu, gdy tamtejsza agencja informacyjna KCNA opublikowała zdjęcia z jednego z instytutów w Pjongjangu, który oficjalnie specjalizuje się w produkcji nawozów.

Na zdjęciach widać jednak sprzęt, który - zdaniem ekspertów - może być wykorzystywany do hodowli śmiertelnie groźnych szczepów bakterii.

Wąglik to choroba zakaźna wywoływana przez Gram-dodatnią bakterię nazywaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis). Prace nad wąglikiem jako potencjalną bronią biologiczną jako pierwsi prowadzili Niemcy już w 1916 roku.

Źródło: UPI.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA