fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Iraku mówi o śmierci Polaków. Duda prostuje

PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Iraku na konferencji prasowej w Warszawie poinformował o śmierci polskich żołnierzy. Pomyłkę Fuada Masuma Khadera wyjaśnił Andrzej Duda

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę, prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Warszawie. Tematem rozmów obu przywódców jest m.in. o kwestia bezpieczeństwa.

Podczas wizyty, prezydentowi Iraku towarzyszą dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.

Na konferencji prasowej prezydent Iraku omyłkowo poinformował o śmierci polskich żołnierzy. Khader dziękował polskiej armii za zaangażowanie w walkę z terroryzmem.

Prezydent wspomniał o udziale polskich żołnierzy w konflikcie z Państwem Islamskim w Iraku. - Nie możemy zapomnieć roli Polski i polskich żołnierzy w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości. Oni złożyli wielką ofiarę i wnieśli ogromny wkład w walce z samozwańczym Państwem Islamskim. Około 20 polskich żołnierzy oddało za to życie - powiedział prezydent.

Słowa ze zdziwieniem przyjęli obecni na sali dziennikarze. Jak się później okazało, prezydent Iraku mówił o poprzedniej misji Polaków. W latach 2003-2008 zginęło 22 polskich żołnierzy oraz oficer BOR.

Słowa Khadera skomentował Andrzej Duda. - Pan prezydent miał na myśli tych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, bo przecież mieliśmy sytuację także, że jeden z funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu poległ swego czasu w Iraku i o to właśnie, o cały okres walki przeciwko terrorystom, kiedy polscy żołnierze byli obecni w Iraku, o ofiary, które w tamtym okresie były chodziło panu prezydentowi. Nie jest to żadna tajemnica, wszyscy w Polsce wiedzą, że polscy żołnierze zginęli w tamtym czasie, wszyscy w Polsce wiedzą, ilu ich było - powiedział polski prezydent.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA