fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Radar pogodowy pomylił chmury z rojem latających mrówek

stock.adobe.com
Radary pogodowe zarejestrowały rój skrzydlatych mrówek, mający 80 kilometrów szerokości, nad południowo-wschodnim wybrzeżem Anglii i Londynem i pomyliły je z chmurami deszczowymi - poinformował brytyjski serwis pogodowy.

Rój latających mrówek został wykryty przez radar pogodowy nad Kent i Sussex. Mniejsze roje można zobaczyć nad Londynem.

Met Office opublikował na Twitterze wideo, przedstawiające rój, pisząc: „Nie pada w Londynie, Kent ani Sussex, ale nasz radar mówi inaczej”. „Radar w istocie wychwycił rój latających mrówek na południowym wschodzie. Latem mrówki mogą wzbijać się w powietrze w masowych rojach, zwykle w ciepłe, wilgotne i bezwietrzne dni” - dodał narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii.

Met Office wyjaśnił następnie, że mrówki „pojawiły się jako zakłócenia na obrazach radarowych” z systemu naziemnego. Rzecznik serwisu powiedział, że w roju są prawdopodobnie „tysiące” mrówek. - Nie jest niczym niezwykłym zbieranie się takich większych rojów - dodał.

- Podobna rzecz wydarzyła się prawie dokładnie rok temu. W takie dni jak dzisiaj, kiedy jest słonecznie, radar wykrywa rój, ale widzimy, że obiekty nie mają tego samego kształtu co kropelki wody, a w rzeczywistości wyglądają bardziej jak owady - podkreślił rzecznik.

Źródło: rp.pl/ Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA