fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Upadła żona nie rozliczy się z mężem - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Małżonkowie, którzy chcą się razem opodatkować muszą mieć przez cały rok wspólność majątkową.

Skutkiem upadłości konsumenckiej jest powstanie małżeńskiej rozdzielności majątkowej. Wyklucza to wspólne opodatkowanie w bieżącym roku. Nie trzeba jednak korygować zeznania za poprzedni rok.

O interpretację wystąpiła kobieta, która zawsze rozliczała się z mężem. W maju br. sąd ogłosił jej upadłość. Informacja w tej sprawie trafiła też do fiskusa. Pracownik urzędu skarbowego zadzwonił do kobiety i zasugerował poprawienie zeznania za zeszły rok. Z wyliczeń księgowej wynika, że małżonkowie stracą na tym 1,5 tys. zł.

Czy małżeństwo utraciło prawo do łącznego opodatkowania i czy korekta rozliczenia jest konieczna?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że wspólne rozliczenie przysługuje wtedy, gdy w małżeństwie przez cały rok jest wspólność majątkowa. Natomiast zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje rozdzielność majątkowa. Tak też wynika z Prawa upadłościowego.

Jeśli więc w 2020 r. ogłoszono upadłość kobiety, za ten rok nie będzie mogła rozliczyć się razem z mężem. Miała natomiast prawo do wspólnego opodatkowania w zeszłym roku. Nie musi więc korygować zeznania.

nr interpretacji: 0112-KDWL.4011.32.2020.3.TW

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA