fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy trzeba zapłacić podatek od rodzinnej darowizny

Fotolia.com
Obdarowani często pytają fiskusa o to, czy zapłacą podatek. Przedstawiamy kilka interpretacji dotyczących daniny od rodzinnej darowizny.

Rodzice postanowili sprzedać gospodarstwo, a pieniądze podzielić między synów. Każdy z nich miał je otrzymać oficjalnie w obecności całej rodziny. Rodzice nie dali się przekonać do przelewu bankowego, żądając przyjęcia pieniędzy i odpowiadając na argumenty dzieci: „Jak nie, to do pieca". Czy w tej sytuacji można skorzystać ze zwolnienia? – o to zapytał fiskusa jeden z synów. Nie, gdyż otrzymał pieniądze do rąk własnych, bez pośrednictwa banku (SKOK lub poczty). Nie zostały więc spełnione warunki zastosowania ulgi (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPB2/436-47/12-2/AK).

Mężczyzna zaciągnął kredyt na zakup mieszkania. Nie miał zdolności kredytowej, stronami umowy zostali więc też jego rodzice. Wynika z niej, że do spłaty zobowiązani są wszyscy współkredytobiorcy. Od początku raty płacili jednak tylko rodzice, mimo że właścicielem mieszkania jest mężczyzna. Zapytał fiskusa, czy spłata kredytu przez rodziców wiąże się z obowiązkiem podatkowym po jego stronie. Nie, ponieważ w tej sytuacji nie doszło do darowizny. Z istoty solidarnej odpowiedzialności dłużników wynika, że każdy z nich odpowiada za całość długu, a nie tylko część. Jeśli więc spłaca całość zadłużenia jedynie w zamiarze zwolnienia się z długu, nie dochodzi do obdarowania kogokolwiek (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB2/436-313/14-2/MZ).

Kobieta dostała od męża 120 tys. zł. Były to pieniądze ze sprzedaży mieszkania, które małżonek otrzymał jeszcze przed ślubem od rodziców. Z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne zostały przekazane do majątku odrębnego żony. Ponieważ jednak małżonkowie mają wspólne konto (i na nie wcześniej wpłynęły pieniądze ze sprzedaży mieszkania), nie dokonywali żadnych dodatkowych przelewów. Uznali, że do zastosowania podatkowego zwolnienia wystarczy w tej sytuacji umowa, w której potwierdzają przekazanie i przyjęcie darowizny. Fiskus potwierdził, że nie trzeba przeprowadzać dodatkowych operacji finansowych na wspólnym koncie małżonków. Środki pieniężne w chwili dokonania darowizny już się bowiem na nim znajdowały (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB2/436-318/13-4/WS).

Ze zwolnienia z podatku od darowizny można skorzystać także wtedy, gdy pieniądze od darczyńcy nie wpłynęły na konto obdarowanego, ale zgodnie z umową na rachunek bankowy dewelopera (interpretacja ogólna ministra finansów, nr PL/LM/834/10/ BNJ/12/41).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA