Jacek Bartosiak: Czy Polsce grozi wojna?

Po Brexicie przywództwo Berlina w Europie będzie coraz wyraźniejsze. Dlatego Amerykanom może zależeć, by wspierać nas kosztem Niemiec. Przy odpowiednim rozegraniu tej sytuacji, możemy wiele wygrać.
archiwum prywatne
Bez nas Amerykanie nie byliby w stanie pokonać Rosji, bo to nasz kraj jest podstawą operacyjną jakichkolwiek działań i to my kotwiczymy wpływy USA na kontynencie - uważa Jacek Bartosiak, ekspert w dziedzinie geopolityki.

Rzeczpospolita: Kto z punktu widzenia interesów Polski będzie lepszym prezydentem USA: Hillary Clinton czy Donald Trump?

To może nie mieć większego znaczenia, kto z nich wygra wtorkowe wybory, bo choć prezydenci się zmieniają, to interesy Stanów Zjednoczonych pozostają – co do zasady – niezmienne. Nowy przywódca, ktokolwiek nim zostanie, będzie funkcjonował w tej samej geopolitycznej rzeczywistości. Wszelkie decyzje dotyczące Polski będą zależały głównie od zasobów, jakimi dysponować będą Stany Zjednoczone do prowadzenia swojej polityki zagranicznej.

Polskie media straszą Trumpem, że chce rozwiązać NATO, wycofać armię z Europy, dogadać się z Władimirem Putinem, a może nawet oddać pod rosyjską strefę wpływów kraje bałtyckie.

Wydaje mi się, że w pewnych sprawach Trump czasami mówi to, co elity w Waszyngtonie myślą, ale boją się głośno powiedzieć. Musimy zdawać sobie sprawę, że w USA takie rozważania naprawdę prowadzone są na poważnie, choć na ...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL