fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Janusz Czapiński: Państwo w ruinie, a Polacy szczęśliwi

Reporter
- Gdy nasz bilans wkładu i dotacji z budżetu unijnego zacznie się zerować, co jest nieodległą perspektywą, to coraz więcej polityków i obywateli będzie mówić o wyjściu Polski z UE - mówi w rozmowie z Elizą Olczyk prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Plus Minus: Przez lata przeprowadzał pan badanie nazwane Diagnozą Społeczną, więc pewnie najlepiej pan wie, jak się zmieniło nasze społeczeństwo od 1989 roku?

Janusz Czapiński: Po pierwsze, bardzo się wzbogaciło pod względem materialnym, a po drugie,bardzo uszczęśliwiło. W ogólnej ocenie całego swojego życia Polacy zaczynają doganiać kraje skandynawskie, a dawno przegoniliśmy obywateli Europy Wschodniej i Południowej – Grecji, Portugalii, Włoch. To samo dotyczy obycia z nowoczesną technologią – Polacy w lot chwytają nowinki telekomunikacyjne i inne. Pod tym względem jesteśmy krajem zachodnim. Ale pod względem mentalności trochę jesteśmy na Wschodzie, a trochę na Zachodzie. Nawet chyba bardziej byliśmy mentalnie na Zachodzie w latach 90. i na początku tego wieku niż obecnie.

Jak to możliwe?

PiS wyostrzyło podział na mentalność wschodnią i zachodnią. W zachodniej mentalności liberalizmu indywidualistycznego znacznie wyżej stawiane są prawa jed...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA